ČESKÉ PETROVICE ( německy Böhmisch Petersdorf ) jsou horská obec v jihovýchodní části Orlických hor, která před vznikem První republiky patřila panství Kyšperskému. Obec se rozkládá 611 - 765 m n. m. po obou stranách potoka Orlička, který se vlévá do Pastvinské přehrady na řece Divoké Orlici. Průměrná teplota se pohybuje kolem 3,9 °C. Katastrální území obce má výměru 629 ha.
Jelikož dnes nemůžeme přesně zjistit rok osídlení a vyměřování, protože nebyly nalezeny spolehlivé údaje, můžeme předpokládat, že České Petrovice byly založeny ve stejné době jako ostatní okolní obce.
Klášterec nad Orlicí byl snad založen ve 13. stol. Pány Dürenholz. Bartošovice založeny v r. 1250. Mladkov s původním jménem Wilkenstadt byl založen Vítkem r. 1357. Vlčkovice jsou prvně uvedeny v kupní smlouvě v roce 1513. Freiwalde (naproti Čiháku v Polsku) v r. 1574. Německé Petrovice jsou prvně jmenované v kupní smlouvě z r. 1568. Ostrov roku 1570 (zrušena obec po roce 1945). Steinbach roku 1564 (nyní Kamienczyk v Polsku). K tomuto místu se váže zajímavá poznámka v „Zemské knize“. V roce 1581 se dohodl Zdeněk z Waldstejna, pán Kralického panství s Georgem Bremem toho času rychtářem na Steinbachu, že na místo starého hraničního jasanu, který se již stářím rozpadl, vysadí jasan nový. Tento strom je symbolem hranice mezi Čechami a Kladskem a Jasan je chráněný a snad stojí dodnes. Rothflüssl (Červený potůček, zrušená vesnice za hranicemi), založení není přesně známo, ale jmenován již v r. 1599.
Zatím nejstarší nalezená písemná zmínka o Petrovicích Českých je z roku 1557. Dále dle sdělení p. Skaly kupce a kronikáře Kyšperka se objevuje název obce České Petrovice v souvislosti s údaji o hranicích panství Kyšperka z roku 1568. Další zmínka o vesnici je 19. 3. 1601, kdy Adam z Waldsteina prodal Kyšperské panství Georgu Stutenbergovi.
Přesný obraz vývoje a velikosti naší obce určuje opis z daňového výpisu z r. 1654, který je uložen v zemském archivu v Praze. Sedláků, přesněji řečeno majitelů gruntů, bylo tenkrat 18, malých rolníků 9 a ostatních chalupníků přibližně 29 nebo 30. Dle ústního vyprávění pana Ant. Umlaufa z č.p. 154 byla povinnost roboty následující: větší sedláci 3 dny v týdnu s celým potahem dle příkazu pána, jiní poddaní 20 dní sečení kosou a opravy cest. Dále byl každý majitel zemědělské usedlosti povinen ročně připravit část území na ornou půdu.
O vzniku jsou dvě podobné pověsti.
První uvádí, že mezi prvními osídlenci byl Čech jménem Petr, podle něhož byla obec pojmenována.
Druhá uvádí, že Peter byl jediným člověkem který přežil nejmenovanou nakažlivou chorobu. Tím prý vzniklo jméno České Petrovice, je zajímavé, že ze začátku to byla obec česká a teprve později se poněmčila. Prvními osídlenci byli dřevaři, kteří si stavěli chalupy v údolí u hospodářství č.p. 149. Pro nedostatek pitné vody z pramenů, byly chalupy stavěny podél o něco většího potoka. Mezi první selské usedlosti patřilo č.p. 33 – panský hostinec, které stálo u cesty vedoucí ke hranicím (dnes je z tohoto stavení truhlářská dílna Živa a.s.). Ze starých náhodně objevených kupních smluv hospodářských usedlostí č.p. 102 z roku 1660 (dnes Čejkovi) a usedlosti č.p. 112 z roku 1668 (dnes Pokálenovi), kde majitelé jsou uvedeni jako první, se soudí, že osídlení horního konce probíhalo později. Při polních pracích se ještě nacházely zbytky dřívějšího zalesnění, což svědčí talé o tom, že tato část byla zúrodňována později.
Amatérský badatel Tomáš Adler, zaměřený na historii obce Petrovice České - od 15. století do 29. 9. 1938
podrobnější informace k vyžádání na: obec@obecceskepetrovice.cz